Co spalasz, co zyskujesz, co możesz stracić
Przewiń do artykułu
Menu

Ogrzewanie domu wraz z przygotowaniem ciepłej wody użytkowej stanowi aż 70 proc. rocznych kosztów jego utrzymania. Warto więc wiedzieć, czym opłaca się palić, a czym nie. I co Ci grozi, gdy będziesz wybierał łamanie prawa i emitowanie do atmosfery toksycznych substancji.

Właściciele domów, dokonując wyboru paliwa do instalacji ogrzewania, bardzo często kierują się jego ceną. To podstawowy błąd. Spójrzcie – ten sam rodzaj opału może mieć kilka różnych cen. Dlaczego? Dlatego, że inna jest tzw. wartość opałowa poszczególnych sortów tego samego paliwa. To najtańsze, nawet w ramach jednej grupy, ma zwykle najniższą wartość opałową.

Ogrzewając dom takim paliwem wiele nie zaoszczędzisz, bo zużyjesz go więcej, żeby uzyskać ten sam efekt komfortu cieplnego. Skoro opału potrzeba więcej, to możesz nawet więcej wydać podczas całego sezonu grzewczego, tyle tylko, że za paliwo będziesz płacić przy każdy zamówieniu, a nie gdy kupujesz go raz przed sezonem, jak to się ma w przypadku paliw lepszej jakości.

W poniższej tabeli przedstawiamy wartości opałowe najpopularniejszych paliw w Polsce:

Źródło: instalacjebudowlane.pl

Zdecydowanie najpopularniejszym paliwem do ogrzewania domów w Polsce jest węgiel kamienny, czego powodem jest niska cena w stosunku do innych paliw, a także niewysokie koszty zakupu instalacji do spalania. Przyjrzyjmy się bliżej temu paliwu w kontekście kosztów i emisji zanieczyszczeń.

Węgiel kamienny występuje w wielu odmianach różniących się zawartością siarki i popiołu, a także wielkością cząstek. W najprostszych kotłach spalany jest węgiel typu orzech, czyli węgiel o wielkości ziaren 25-80 mm. Swoją popularność zawdzięcza stosunkowo niskiej cenie, jednak to jego jedyna zaleta. Jest to najbardziej eksploatowane w Polsce nieodnawiane źródło energii i emisji ogromnych ilości CO2 do atmosfery. Węgiel typu ekogroszek, o wielkości ziaren od 5 do 25 mm, zawiera mniejszą ilość siarki i popiołu. Najgorszym sortem jest miał węglowy, który też można spalać w niektórych typach kotłów.

Do analizy przyjmujemy dom o powierzchni 160 m2, zbudowany w latach 90. ubiegłego wieku, przeciętnie ocieplony, z zapotrzebowaniem na energię wynoszącym 130 kWh/m2 rocznie. Jakie byłyby koszty ogrzewania takiego domu węglem kamiennym?

Zależą one od wartości opałowej poszczególnych sortów, która waha się od  17 (najtańsze) do 32 (najdroższe) MJ/kg. Rachunki za ogrzewania zależą jednak nie tylko od tego, ale także od rodzaju i sprawności instalacji grzewczej w domu. Nowoczesne automatyczne kotły węglowe mogą osiągać sprawność spalania 70-90 proc., co w przypadku ogrzewania domu o powierzchni 160 m2  (i przygotowania c.w.u) wynoszą niewiele ponad 3500 zł.

Wskaźniki emisji zanieczyszczeń dla węgla kamiennego znajdują się w tabeli 3.1:

 

 

Źródło: krajowabaza.kobize.pl

 

Natomiast dla koksu w tabeli 3.2:

Źródło: krajowabaza.kobize.pl

 

Olej opałowy nie cieszy się u nas dużą popularnością jako paliwo grzewcze, gdyż wymaga magazynowania w specjalnym zbiorniku umieszczonym w wydzielonym pomieszczeniu, a koszty budowy instalacji do jego spalania są wysokie. Można tylko nad tym ubolewać, bo ten rodzaj paliwa jest przyjazny środowisku. Roczny orientacyjny koszt ogrzewania domu o powierzchni 160 m2 przy cenie detalicznej oleju 3,74 zł brutto/litr wynosi 7.700-8.700 zł.

W tabeli 3.4 są podane wielkości emisji zanieczyszczeń do atmosfery dla paliw płynnych, w tym dla oleju opałowego.

Źródło: krajowabaza.kobize.pl

 

Ogrzewanie gazem ziemnym wypada niezbyt opłacalnie na tle węgla czy drewna, natomiast na tle paliw płynnych, takich jak olej opałowy czy gaz płynny (propan lub propan-butan), gaz ziemny jest paliwem znacznie tańszym. Koszt ogrzewania domu (o wymienionej już powierzchni) gazem ziemnym i przygotowania c.w.u. wynosi od 4.500 do 5.600 zł rocznie.

W tabeli 3.5 pod linkiem podane są wskaźniki emisji zanieczyszczeń w przypadku tego paliwa.

Źródło: krajowabaza.kobize.pl

 

W przypadku ogrzewania gazem płynnym, w analizowanym domu musi istnieć specjalny zbiornik na ten rodzaj paliwa oraz przyłącze. Ta instalacja to wydatek rzędu kilku tysięcy złotych. Koszty ogrzewania gazem płynnym są mniej więcej dwa razy wyższe niż gazem ziemnym, przy średniej cenie 3,10 zł/litr, dlatego roczne koszty ogrzewania i przygotowania c.w.u mogą przekroczyć 9.000 zł.

W tabeli 3.6 można sprawdzić wartości emisji zanieczyszczeń dla gazu płynnego propan i propan-butan.

Źródło: krajowabaza.kobize.pl

 

Przedstawiliśmy Ci rodzaje paliw, ich wartości opałowe, koszty ogrzewania i wielkości emisji zanieczyszczeń, jakie są uwalniane do atmosfery wskutek ich spalania. Masz wybór, który, nie wątpimy, jest trudny, bo nie każdy może pozwolić sobie na duże sezonowe wydatki związane z ogrzewaniem.

Na szali jednak leży zdrowie. Nie tylko Twoje. Nasz wszystkich. Niska emisja i występujący w Polsce, nie tylko zresztą w dużych miastach, smog zabija rocznie ponad 40.000 naszych rodaków. Jest bardzo źle.

Jednym z najbardziej zanieczyszczonych obszarów woj. śląskiego, jeśli chodzi o powietrze, którym oddychamy, jest Subregion Zachodni, jeden z czterech, na które podzielone jest to województwo. Działający na jego terenie Związek Gmin i Powiatów Subregionu Zachodniego (ZGiPSZ) współtworzy 28 miejscowych samorządów, to m.in. miasta Jastrzębie Zdrój, Rybnik i Żory. W subregionie mieszka około 640 tys. osób, a znajdująca się tam aglomeracja rybnicka to jedno z miejsc, gdzie szczególnie zimą oddycha się fatalnej jakości powietrzem.

Te 25 gmin i 3 powiaty bierze teraz udział w dużym projekcie, mającym na celu m.in. opracowanie narzędzi do wykrywania nielegalnego spalania odpadów w gospodarstwach domowych, przygotowanie inwentaryzacji źródeł emisji w regionie, opracowanie scenariuszy możliwych działań do uchwały antysmogowej oraz przygotowanie modelowania jakości powietrza na potrzeby aktualizacji Programu Ochrony Powietrza dla woj. śląskiego.

 

fot.: nie-truje.pl

 

Wspomniany Rybnik na walkę z niską emisją wyda w najbliższych latach 30 mln zł. Jednym z priorytetów jest wymiana źródeł ciepła, które nie spełniają wymagań jakościowych i ekologicznych – chodzi tu głównie o przestarzałe kotły w domach prywatnych. Docieplone zostaną również budynki z zasobów komunalnych miasta, tam także ulegną wymianie trujące powietrze instalacje.

W połowie listopada na ulice Rybnika wyjechał również pierwszy eko-patrol, w którym służbę pełni na zmianę 6 funkcjonariuszy policji, a poruszają się oni nieoznakowanym pojazdem straży miejskiej. Funkcjonariusze będą sprawdzać, czym mieszkańcy palą w piecach, czy prowadzą właściwą gospodarkę odpadami stałymi i ciekłymi, pobiorą także próbki popiołu oraz, poprzez wykorzystanie kamery termowizyjnej, będą starali się uświadamiać właścicielom, jak ważna jest termomodernizacja budynków mieszkalnych.

Strażnicy będą kontrolować posesje na podstawie zgłoszeń mieszkańców, analiz dokonywanych na bazie danych dotyczących odbioru odpadów segregowanych oraz wtedy, gdy sami zauważą jakieś sygnały świadczące o ewentualnych nieprawidłowościach.

 

fot.: bf / rybnik.com.pl

 

W bieżącym roku, jeszcze przed uruchomieniem eko-patroli, strażnicy miejscy przeprowadzili 1.064 kontrole posesji. Nałożyli 97 kar, a w 137 przypadkach stwierdzili nieprawidłowości. Przekazali też do analizy 13 próbek popiołu, potwierdzając 2 przypadki spalania odpadów.

Zajrzyjmy do nieodległego od Rybnika Wodzisławia Śląskiego i sprawdźmy, jak tam magistrat radzi sobie z problemem niskiej emisji na terytorium miasta zamieszkałego przez około 49 tysięcy osób.

Urząd miasta w 2014 roku przeprowadził inwentaryzację źródeł ciepła na potrzeby Programu Gospodarki Niskoemisyjnej. Niestety, z tych danych nie da się wyczytać, ile na terenie Wodzisławia pracuje kotłów starej generacji, tzw. kopciuchów.

Urzędnicy magistratu wraz ze strażnikami miejskimi przeprowadzają jednak systematyczne kontrole przydomowych kotłowni. Chodzi o ustalenie osób, które spalają w swoich kotłach śmieci lub inne odpady, których pod żadnym pozorem spalać nie wolno. W tym roku w Wodzisławiu przeprowadzono 123 takie kontrole. W ich wyniku nałożono 14 mandatów i pobrano jedną próbkę popiołu. W 108 przypadkach nie stwierdzono nieprawidłowego użytkowania instalacji grzewczych. Obecnie wodzisławscy strażnicy miejscy będą ze wzmożoną częstotliwością kontrolować przydomowe kotłownie – co miesiąc sprawdzą co najmniej 300 takich miejsc.

 

Plakat promujący wodzisławską kampanię "Zdemaskuj smog", fot. wodzislaw-slaski.pl

 

Jeśli mowa o mandatach, to musisz zdawać sobie, drogi Czytelniku, sprawę z tego, że jeśli nie obchodzi Cię nic oprócz własnej kieszeni i za nic masz zdrowie własne i cudze, nie pozostaniesz bezkarny. Wcześniej czy później władze miejskie się o Tobie dowiedzą bo, na szczęście, ludzie o niskiej emisji, jej przyczynach i skutkach wiedzą coraz więcej. I nie są obojętni, także w kontaktach z władzami gminy.

Przypomnijmy brzmienie artykułu 191 ustawy 14 grudnia 2012 r. o odpadach: „Kto, wbrew przepisowi art. 155, termicznie przekształca odpady poza spalarnią odpadów lub współspalarnią odpadów podlega karze aresztu albo grzywny.

Strażnicy miejscy mogą ukarać Cię grzywną w maksymalnej wysokości 500 zł. Dla jednego to będzie niewiele, ale dla innego sporo. To jednak nie wszystko. Twoja sprawa może trafić również do sądu, jeśli uporczywie łamiesz artykuł 191 ustawy o odpadach. W tym przypadku orzeczenie może być dla Ciebie znacznie dotkliwsze – grzywna może wynieść 5.000 zł.

Jeśli chcesz wiedzieć, jakim powietrzem oddychasz w danym momencie, to pod tym linkiem znajduje się baza stacji pomiarowych monitorujących jakość powietrza w wielu miejscowościach woj. śląskiego. Stacje aktywne podzielone są na podgrupy: stacje automatyczne, manualne i pasywne.

Warto zajrzeć do tej bazy, odszukać miejscowość, gdzie mieszkasz lub punkt pomiarowy w jej pobliżu i zastanowić się głęboko, zanim wrzucisz do pieca stare buty, czy lakierowane resztki mebli.

Ewa Grochowska

 

Źródła:

- okieminzyniera.pl

- centrumgrzewcze24.eu

- krajowabaza.kozibe.pl

- finanse.wp.pl

- materiały dostarczone przez Wydział Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej Urzędu Miejskiego w Wodzisławiu Śl.

 
Autor artykułu:
planergia

Czym się zajmujemy? Łączymy z energią... Odnawialne źródła energii, energooszczędne budownictwo, termomodernizacja i skuteczna walka z niską emisją - u nas znajdziesz wszystko, co potrzbne aby sprawnie, bezpiecznie i efektywnie przeprowadzić i sfinansować swoją inwestycję. Planergia Informacje, Technologie i Finanse są dla Ciebie!

info@planergia.pl