Kornowac – gmina pełna energii! Ruszamy z naborem wniosków – uzyskaj dotację do 85%!
Przewiń do artykułu
Menu

Uwaga! Rusza nabór wniosków w ramach projektu „Kornowac – gmina pełna energii”. Do 16 sierpnia można składać wnioski otwierające drogę do uzyskania nawet 85% dofinansowania do instalacji fotowoltaicznej, kolektorów słonecznych lub powietrznej pompy ciepła do c.w.u.

Instalacje fotowoltaiczne, kolektory słoneczne czy pompy ciepła zaczynają się trwale wpisywać w krajobraz polskich miast i wsi. Nic dziwnego – większość z nas chciałaby ograniczyć do minimum rachunki za prąd i ciepłą wodę dzięki fotoogniwom, popularnym „solarom” czy powietrznym pompom ciepła. Realizowany w naszej gminie projekt „Gmina Naturalnie Słoneczna” umożliwił zabudowę kolektorów słonecznych na wielu budynkach. Dostrzegając dużą popularność odnawialnych źródeł energii w naszej gminie, przygotowujemy kolejny projekt w ramach którego mieszkańcy będą mogli uzyskać dotację nie tylko do kolektorów słonecznych, ale i paneli fotowoltaicznych oraz powietrznych pomp ciepła.

 

Na co finansowanie i jakie korzyści?

Dotację będzie można uzyskać na dofinansowanie kolektorów słonecznych, powietrznych pomp ciepła oraz instalacji fotowoltaicznych o mocy 3kW na budynkach jednorodzinnych zlokalizowanych na terenie gminy Kornowac. Kolektory słoneczne i powietrzne pompy ciepła służą do podgrzewania wody użytkowej, natomiast panele fotowoltaiczne zamieniają energię promieniowania słonecznego na energię elektryczną. Taka instalacja nie tylko da nam spore oszczędności ale również sprawi, iż rosnące ceny energii nie będą tak dokuczliwe. Instalacja fotowoltaiczna o mocy 3kW w ciągu roku wygeneruje około 3000 kWh. W ciągu roku 4-osobowa rodzina zużywa około 4500 kWh więc nasza mikroelektrowania co prawda, nie pokryje całego zapotrzebowania na energię, ale prawie 50% - 60% oszczędności to również spore oszczędności w domowym budżecie.

 

Ile to kosztuje?

Zakup instalacji kolektorów słonecznych dla czteroosobowej rodziny to koszt około 8 - 11 tys. zł. Instalacja fotowoltaiczna to wydatek wyższego rzędu - tego typu instalacji dla domu jednorodzinnego to koszt rozpoczynający się od około 15 – 17 tys. zł za typową instalację o mocy 3kW. Pomimo niewątpliwych korzyści – trzeba stwierdzić, iż wydatek jest niemały. Na szczęście, zarówno w przypadku kolektorów, jak i ogniw fotowoltaicznych pojawia się możliwość znacznego ograniczenia kosztów, jakie trzeba będzie ponieść – środki z Regionalnego Programu Operacyjnego pozwolą pozyskać mieszkańcom dotację nawet do 85%. Szacunkowy koszt dla mieszkańca (tzw. wkład własny) wyniesie 15%. Dokładne kwoty będą znane dopiero po wyłonieniu wykonawcy zadania, jednak można założyć, iż nie przekroczą one 6 tys. zł dla instalacji fotowoltaicznej, zaś w przypadku kolektorów słonecznych i powietrznej pompy ciepła będzie to maksymalnie 4 tys. zł. Możliwe jest dodatkowe obniżenie

 

Dla kogo?

Z dotacji będą mogli skorzystać właściciele lub współwłaściciele domów mieszkalnych na terenie gminy Kornowac (wyłączone zostały budynki w których jest prowadzona działalność gospodarcza), którzy złożą wymagane dokumenty w okresie od 1 sierpnia do 16 sierpnia 2016, zostaną zakwalifikowani do uczestnictwa w projekcie.
Jak to zrobić?

• Musisz być właścicielem lub współwłaścicielem domu jednorodzinnego w gminie Kornowac,
• Sprawdź, czy spełniasz warunki wskazane w projekcie Umowy oraz w Regulaminie naboru - dokumenty dotyczące naboru są dostępne pod tym linkiem: http://tiny.pl/gjm6s
• Sprawdź, czy dysponujesz wolną powierzchnią dachową o powierzchni min. 17m2 (dla instalacji fotowoltaicznej o mocy 3kW),
• W terminie do 16 sierpnia wypełnij ankietę dla wybranej technologii, podpisz umowę oraz załącz wymagane w Regulaminie dokumenty, a następnie złóż dokumenty w Urzędzie Gminy lub drogą elektroniczną na adres urzad@kornowac.pl
• Przygotuj się na ewentualny kontakt ze strony osób przygotowujących projekt.

W razie pytań, prosimy o kontakt z Urzędem Gminy: Justyna Sibila, Hanna Apacka, tel. 32 4301037 wew. 112

UWAGA!

O zakwalifikowaniu do projektu będzie decydował przede wszystkim wynik punktowy, nie ma więc konieczności tworzenia tzw. komitetów kolejkowych itp..

 

Więcej informacji:

• Informacji na temat technologii szukaj na www.kornowac.gminazenergia.pl
• Ze względu na wymogi projektowe, przez okres 5 lat od zakończenia finansowej realizacji projektu, instalacja pozostanie własnością Gminy Kornowac, a uczestnik zobowiązuje się do eksploatacji instalacji zgodnie z parametrami technicznymi i pierwotnym przeznaczeniem.
• Za serwis i naprawę instalacji w ciągu 5-letniego okresu trwałości będzie odpowiadała firma montażowa wyłoniona w drodze przetargu.

 

Dokumenty

Wszystkie dokumenty dotyczące zgłoszenia do udziału w projekcie są dostępne pod tym linkiem: http://tiny.pl/gjm6s

Spotkania informacyjne

Serdecznie dziękujemy wszystkim mieszkańcom gminy, którzy bardzo licznie wzięli udział w spotkaniach informacyjnych, które odbyły się 26 lipca w Kobyli i Rzuchowie.

Dla wszystkich zainteresowanych prezentacje ze spotkań dostępne są pod tymi linkami:

1) Podstawowe informacje
2) Kwestie techniczne

FOTO: holz-komplex.pl
 

 
Autor artykułu:
planergia

Czym się zajmujemy? Łączymy z energią... Odnawialne źródła energii, energooszczędne budownictwo, termomodernizacja i skuteczna walka z niską emisją - u nas znajdziesz wszystko, co potrzbne aby sprawnie, bezpiecznie i efektywnie przeprowadzić i sfinansować swoją inwestycję. Planergia Informacje, Technologie i Finanse są dla Ciebie!

info@planergia.pl